23. "Govor mog zavičaja" Gorskog kotara

Fužine - Uz Mjesec hrvatske knjige, a u organizaciji Matice hrvatske - Ogranka Delnice, održano je 23. Dijalektalno sijelo "Govor moga zavičaja" govora Gorskog kotara.

Danas, kada u Gorskom kotaru ima sve manje ljudi, a domaći govor se sve više gubi ova je manifestacija vrijedna pažnje. Učitelji razredne nastave i hrvatskog jezika u svim školama Gorskog kotara putem literarnih i scenskih družina skupljaju i njeguju tradiciju, običaje i govor svojih predaka.

Sakupe se tako učenici iz svih osnovnih škola i slušaju jezično bogatstvo kojim se mogu ponositi. Iako na malom području čuje se tu i kaj i kej i ča i što.

OŠ Ivanke Trohar Fužine sa svojom ravnateljicom Stankom Lončarić bila je odličan domaćin. Uvela nas je u priredbu pjesmom s festivala Kvarnerić - Lipe mahane Fužine. Nives Marjanović, predsjednica MH Delnice koja je zaslužna što se dijalektalno sijelo održalo već 23 godine istakla je veliku vrijednost govornih vrednota Gorskog kotara upravo zbog posebnosti govora i očuvanja naše jezične baštine. Ove godine gost goranskog literarnog sijela bila je OŠ Ivana Mažuranića iz Novog Vinodolskog. Nakon pozdrava ravnatelja Borisa Turjaka, učenici su se predstavili pjesmom Novljanska nošnja te scenskom igrom uz 200.obljetnicu rođenja Ivana Mažuranića, velikog pjesnika, jezikoslovca, političara, pod vodstvom učiteljice Antonije Mažuranić.

Nakon toga čuli su se govori Gorskog kotara: učenici iz Brod Moravica, Delnica, Lokava, Mrkoplja, Skrada, Ravne Gore i Fužina.

Našu školu predstavila je Etno-grupa s voditeljicom Dijanom Arbanas: Ivona Petrinić, Paula Jurković, Gloria Crnković, Jakov Jugović, Nika Mlinac, Katja i Rea Šporčić. Izveli su recital „Šume“  na domaćem brodmoravičkom dijalektu.

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2014.