Izvanučionična nastava vjeronauka, likovne kulture i povijesti – posjet crkvama brodmoravičkog kraja

U četvrtak, 24. travnja 2014. godine, učenici 6., 7. i 8. razreda naše Škole i učitelji Antonio Crnković, Bojan Raukar, Dijana Živanović Mihelčić i Monika Bajt Stepić, u okviru nastave likovne kulture, vjeronauka i povijesti posjetili su sljedeće crkve na području Općine Brod Moravice:

- Crkvu sv. Nikole sagrađenu 1434. godine i jednu od najstarijih u Gorskome kotaru. Uz prekrasan interijer Crkve, učenici su uočili i grobove s nadgrobnim pločama, za koje se pretpostavlja da pripadaju nekima iz obitelji Zrinskih i Frankopana. Učenici i učitelji uspeli su se i na kamenu kulu Turanj koju je krajem XVI. st. izgradio knez Zrinski za obranu područja od Turaka. Proučili su izložbene eksponate iz vremena Zrinskih i Frankopana, odnosno replike oružja, oruđa i stražara iz doba Turaka, koji se tamo nalaze.

- Crkvu Majke Božje Škapularske u Moravičkim Selima u kojima se učenike posebno dojmio drveni oltar s pomičnom slikom Majke Božje Karmelske. Učenici su se uspeli i na zvonik Crkve s kojeg se pruža predivan pogled na brodmoravički kraj.

- Crkvu sv. Križa u Šimatovu koja je sagrađena 1825. godine. Vjeroučitelj Antonio Crnković učenicima je detaljno objasnio interijer Crkve, a učenici su pokušali zasvirati i na prekrasnim orguljama koje se u Crkvi nalaze.

- Crkvicu svetog Roka na groblju u Brod Moravicama gdje su učenici vidjeli primjer freske.

- Crkvu svetog Petra i Pavla u Podstenama sagrađenu 1837. godine.

Pješačeći učenici su zastali kod kamenog signalnog stupa Piljdaka, na raskrižju Brod Moravica, Moravičkih Sela i Maklena. Učenici su s učiteljima porazgovarali o povijesnim teorijama i narodnim predajama u kojima se Piljdak spominje kao signalni stup koji je služio za obavještavanje o dolasku Turaka, kao poštanski sandučić i kao sveti stup sagrađen na mjestu na kojem su se svećeniku rasule hostije.

Učenici su posjetili i kuću Delač, najstariju kuću u Gorskome kotaru, sagrađenu 1644. godine. Pokraj kuće Delač nalazi se i kuća Ožanić iz 1826. godine. Učenici su pregledali unutrašnjost kuće i pokušali usporediti način života u vrijeme gradnje kuće  i današnji način života.

Učenici su na kraju obilaska brodmoravičkog kraja zaključili kako mjesto u kojem žive posjeduje bogatu povijest i kulturnu baštinu koju je potrebno sačuvati.

objavio: Administrator   datum: 29. 4. 2014.