TKO ČITA (NE) SKITA

Mjesec hrvatske knjige, 15. listopada – 15. studenoga 2013.

Listopad je svake godine bogat događanjima vezanim uz knjigu. Budući da je odabran i kao Mjesec školskih knjižnica, i naša se knjižnica uključila s nizom aktivnosti.

Početak Mjeseca knjige obilježili smo izradom straničnika. Osnovna ideja bila je održati radionice izrade straničnika u svim razredima koji to žele, izložiti ih na panou i za Dan školskih knjižnica podijeliti svim korisnicima naše knjižnice. Na priloženoj fotografiji možete vidjeti neke od vrlo lijepih i posebnih straničnika, a izrađivani su različitim likovnim sredstvima i tehnikama. Na svakom su dječjim rukama ispisane poruke o knjizi i čitanju, a izdvajamo citat koji je najdraži učenicima 4. razreda: Knjiga nije hrana, ali je poslastica (Tin Ujević).

Naše učenice, Petra Jugović i Ana Kruljac, sudjelovale su u Nacionalom kvizu za poticanje čitanja. Naziv ovogodišnjeg kviza „Pročitaj tri dnevnika i pobijedi“ sam govori koja je bila njihova zadaća. One su u kratkom vremenu pročitale zadane naslove i online odgovorile na pitanja kviza. Središnjica kviza odabrala je Anu kao predstavnicu naše škole i pozvali su je na završnu svečanost 15. listopada u Zagreb. Dnevnici koje su djevojke čitale, s najtoplijim preporukama, ostaju u našoj knjižnici na raspolaganju svim zainteresiranim čitateljima.

Međunarodni dan školskih knjižnica, 28. listopada 2013., obilježen je pod krilaticom „Školska knjižnica – vrata u život“. Tema može biti shvaćena na mnogo različitih načina, ali svaki treba naglasiti važnost školskih knjižnica za učenike i zajednicu u cjelini.

Čitajući otvaramo svaki puta nova vrata znanja, a taj smo dan otvorili i sezonu darivanja poklanjajući straničnike koje smo sami izradili.

2013. je godina čitanja. Tijekom Mjeseca knjige trajao je program „Čitajmo na glas“.

Poznato je da se ljubav prema knjizi njeguje od najranije dobi. A što djeca više vole slušati od bajki? Održano je nekoliko čitaonica/pričaonica. Poznate priče slušali su na satu hrvatskog jezika, dok su crtali, tijekom slobodnih sati, dok su izrađivali straničnike… Kako naši najmlađi likovnjaci zamišljaju princeze, zle vještice, dvorce, čarobnu šumu i, naravno, zmajeve- možete vidjeti na panou izrađenom u čast jednoj od najdražih dječjih prijateljica- bajci.

Druženje s knjigom se nastavlja, jer čitanje je korisno, a „nema knjige da se u njoj nešto dobro ne nađe“ (Miguel de Cervantes Saavedra).

objavio: Administrator   datum: 25. 11. 2013.